TIPY, RADY a NOVINKY

Přihlašte se k odběru přímo na Váš email a získejte ZDARMA brožuru plnou praktických rad od specialistů.

"Jak se nespálit při koupi notebooku"

* vyžadováno

Pokud uvažujete o koupi tabletu nebo notebooku, poradíme Vám několik praktickýchh informací, které Vám pomohou „snad“ vybrat správně. Funkce počítače nebo notebooku je obecně výrazně více známa a proto se zaměříme předevší na kategorii „tablet“.

tablet X notebook

 

Jaký je rozdíl mezi notebookem a tabletem ?

Základní rozdíl je, že notebook má klávesnici a tablet ji nemá. Obecně je totiž tablet určen na „konzumaci obsahu“ a notebook na „vytváření obsahu“ a to právě pomocí klávesnice. A tady je ta zásadní otázka, jak s takovýmto zařízením budete pracovat Vy? Potřebujete to jen na čtení zpráv z internetu a napsání několika vět do emailu přes softwarovou klávesnici, prohlížení fotografií a přístup na facebook nebo zařízení chcete používat klasicky jako Váš stolní počítač ? Tady se musíte rozhodnout Vy sami před samotnou koupí .. a není cesta zpět.

tablet-02

Co to ten tablet vlastně je ?

Klávesnice

Zjednodušeně je to větší chytrý telefon. Nemá skutečnou klávesnici, jen softwarovou, která Vám zabere polovinu obrazovky, když chcete psát nějaký text.

Velikosti

Jsou dvě základní velikosti – malý a velký. Malý má většinou velikost 7 palců (což je velikost kapsy u texasek – schválně si to zkuste – padne tam jako ulitý)  Velký má velikost 10 palců což je lepší pro čtení čehokoliv, ale také je pak dražší.

Operační systém

V naprosté většině tabletů není WINDOWS na který pořád nadáváme, ale se kterým pracujeme denně a který „umíme“ používat na PC. Je tam systém Android od Googlu (zde je docela důležité jak aktuální je, protože to s sebou nese co vše umí …) nebo další jiný systém od Applu v iPad tabletech.

tablet-03

Programy

Musíme si uvědomit, že při koupi je v tabletu nahráno jen několik základních programů a všechny ostatní co budeme potřebovat budeme muset nahrát z internetu. A takových programů je tisíce, takže na to budete potřebovat hodně času.

Já když jsem před nedávnem zprovozňoval takovýto tablet, tak jsem strávil dva weekendy testováním co a kde vůbec je. Programů je spousty a musíte se začit pohybovat v Googlovském světě na internetu. Základním serverem je asi  androidmarket.cz nebo .com Zde najdete stovky programů, které jsou zadarmo a pak ty co jsou placené (platba platební kartou je tady samozřejmostí).U těch placených jsou sice ceny řádově několik dolarů nebo EUR, ale když si to pak vynásobíte třeba 20x, tak to už není zanedbatelné… U programů zadarmo pak musíte hledat, který asi bude ten pravý. Já jsem například chtěl anglický slovník a výuku angličtiny. Po 4 hod práce jsem to pak vzdal . Výsledkem bylo asi 5 programů, z kterých dnes nepoužívám ani jediný. Znamenalo to vždy daný program stáhnout z internetu a nainstalovat. Pak jej spustit a zjistit, zda vyhovuje, tzn. chvíli s ním pracovat. Pokud nevyhovoval, tak vymazat a jdeme na další…

Servis

Servis je jedna z nejdůležitějších věcí. U tabletů světových výrobců např. Acer, Lenovo, HP, Dell je servis bezproblémový a je hlavně v České republice. U tabletů „Made in China“ různých značek je servis problematický. Zde nemůžeme radit, jak se daný dovozce zachová k reklamaci při „spolehlivosti“ asijských partnerů.

tablet-04

Procesor, Konektivita/porty, Obrazovka

Zde záleží na řadě parametrů a jde o to vždy porovnat jednotlivé z nich. Obecně platí, že levné modely mají parametry výrazně horší než výše zmiňované „značkové“ hlavních světových výrobců. Ověřte si zda má tablet GPS modul, protože pro většinu levných modelů to není samozřejmostí, naopak ty „značkové“ to budou mít všechny. Totéž platí o typu obrazovky zda je to typ IPS nebo není. Portová výbava je zásadní pro připojitelnost k PC nebo notebooku nebo TV. Je omezena velikost operační paměti a proto je důležité rozšíření o paměťový kartový slot  (nejčastěji microSD) Bezdrátové připojení Wi-Fi by mělo být naprostým standartem, Dražší modely mají tzv. 3G modul. Ten je připraven pro zasunutí datové SIM karty operátora, čímž získáte připojení k internetu přes GSM síť. Ta bude sice několikanásobně pomalejší než jste zvyklí s klasického PC, ale zase máte tu výhodu, že jste připojeni kdekoliv, kde GSM signál je, takže se to hodí na chatě, na dovolené, u babičky na návštěvě atd…  

Pro porovnávání jednotlivých modelů tabletů můžete použít řadu webů. Dobré rozdělení podle typu a značek je např. na našem webu www.digitalnisvet.cz nebo Vám bude poskytnuta osobní konzultace v našem kamenném obchodě VUJO s.r.o. tel.603-160055.

Pro emailové dotazy použijte adresu   [email protected] .

Zdarma poradíme a navrhneme optimální řešení cena x výkon.

Užitečný odkaz ZDE (nebo klikni na obrázek) : 

http://www.digitalnisvet.cz/zbozi/tablety-a-ctecky/seznam.aspx?p=k:205

digitalnisvet.cz

 tablety-01

 

 

Sdílejte s námi:
  • Facebook
  • Twitter
  • Google Bookmarks
  • Print